nereikalingi kūnaiPastaruoju metu Holivudo kino pramonė pažėrė mums visą saują filmų, kurie tarsi pranašauja, kas visai netolimoje ateityje nutiks mūsų kūnams, o kartu – ir mūsų savimonei. Vieni ryškesnių pavyzdžių – globalinį rezonansą sukėlęs „Įsikūnijimas“ („Avatar“), ne mažiau populiarus „Žaidėjas“ („Gamer“) ir „Surogatai“ („Surrogates“).

2010 m. kovo 3 d., trečiadienį, 18:00 val., ARTotekos kūrybinėse dirbtuvėse, A. Strazdelio g. 1, rengiama LUNI paskaita „Nebereikalingi kūnai“. Lektoriai – du kultūros kritikai, save vadinantys „mobiliaisiais teoretikais”, – Tomas Čiučelis ir Jurijus Dobriakovas. „Mobiliųjų teoretikų“ iniciatyvos tikslas yra dalintis analitinio mąstymo, rašymo ir viešo kalbėjimo patirtimi su platesniu žmonių ratu.

Apie tai, kad technologijos keičia ne tik mūsų kūnus, bet ir mąstymo bei socialinio egzistavimo būdus, kalbama jau ne vieną dešimtmetį. Vis dėlto šie pokalbiai taip ir netapo visuotinio suvokimo objektu. Dažnai galima išgirsti nuomonę, kad technologijos (ypač komunikacijos priemonės) daro mums įtaką tik tiek, kiek mes sąmoningai leidžiamės jų įtakojami. Tad sąmoningam vartotojui, jei jis to nenori, nedaro poveikio nei visaapimančios naujausios kartos socialinės medijos, nei paprastesni buitiniai prietaisai ar juolab tam tikras idėjas propaguojantys filmai. Apie autonominę gyvybę imituojančius pažangius androidų prototipus ir naujausias nanotechnologijas dažniausiai apskritai nekalbama, nes visa tai, kaip įprasta manyti, kol kas vyksta tik „kažkur ten“, izoliuotose mokslininkų laboratorijose, ir neturi mums jokios įtakos.

Visi minėti filmai, ypač „Įsikūnijimas“, praneša mums nedviprasmišką žinią: mūsų kūnai, pernelyg netobuli ir nepritaikyti naujųjų laikų iššūkiams, yra atgyvenę ir nebereikalingi. Tos pačios išvados linkme su beveik maniakišku pasišventimu žygiuoja ir daugelis pažangiausių šiandienos mokslininkų, dirbančių dirbtinio intelekto, dirbtinės gyvybės, robotikos ir nanotechnologijų srityse.

surrogatesAr mūsų kūnai iš tiesų nebereikalingi? Ką gi tada daryti su „atgyvenusiu“, neįgaliu žmogiškuoju kūnu, kūnu kaip atlieka? Ar jis yra tiesiog išmetamas? O gal jis rituališkai suvalgomas? Į šiuos klausimus ir bandys atsakyti „mobilieji teoretikai“, besiremiantys populiariąja žiniasklaida, pavyzdžiais iš minėtų filmų ir faktais apie naujus mokslinius projektus.

Daugiau informacijos galite rasti svetainėje luni.lt. Kviečiame pirmadieniais nuo 18 val. klausytis radijo laidos „LUNI valanda per Start FM“ (startfm.lt). Norėdami operatyviai gauti informaciją apie Laisvojo universiteto renginius, prisijunkite prie LUNI „Facebook“ grupės arba parašykite laišką Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Vilniaus LUNI iniciatyvinė grupė

2010 03 02

 

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija