freeganTrečiadienį, sausio 23 d., 18 val. Kauno LUNI kviečia į BO baro antrąjį aukštą, kur vyks paskaita apie fryganizmą, o po jos - praktinis užsiėmimas prekybos centrų konteineriuose.

Renginys Facebook'e

Pasaulyje kasdien išmetamos tonos gero, vis dar tinkamo vartoti maisto. Nors sunku pasakyti, kokia yra pasaulinė statistika, kai kurie šaltiniai teigia, kad išmetamo maisto kiekis išsivysčiusiuose šalyse gali siekti 40% viso pagaminamo maisto. JAV per metus sąvartynuose atsiduria 29 mln. tonų maisto produktų, o Didžiojoje Britanijoje – 3.6 mln tonų. Ir tai nepaisant fakto, kad 850 milijonų žmonių šiuo metu badauja arba kenčia nuo nepakankamo maitinimosi.

Maistą išmeta visi, pradedant paprastais žmonėmis, baigiant parduotuvėmis, restoranais ir didmeninės prekybos vietomis. Žinoma, paprasti gyventojai dažniausiai išmeta tai, kas jau tinka tik į kompostą, mažos parduotuvės taip pat stengiasi taupyti ir neužsakyti tiek prekių, kad vėliau jas reikėtų išmesti, bet didžiųjų prekybos centrų šiukšlių konteineriai neretai prisipildo dar gerų ir tinkamų vartoti produktų. Ši situacija pagimdė naują judėjimą, kuris stengiasi praktiškai pasinaudoti esama situacija, o tuo pačiu ir atkreipti dėmesį į maisto švaistymo problemą. Jo nariai save vadina fryganais (kildinamas iš angliškų žodžių free (nemokamas) ir vegan (veganas), arba free ir gain (gauti) ir siekia savo kasdieniame gyvenime mažinti vartojimą, o tuo pačiu ir daryti mažesnę neigiamą įtaką aplinkai.

Šie žmonės maistą surenka tiesiog iš šiukšlių konteinerių. Internete galima rasti nemažai straipsnių, nuotraukų, video medžiagos, kaip pasinaudojant esama švaistūniška situacija ir neišleidžiant nė cento, galima į namus parsinešti tokias prekes, kokias rastum ir parduotuvių lentynose. Taip freegan gyvenimo būdą praktikuojantys žmonės ne tik sutaupo pinigų, bet ir prisideda prie Žemės resursų tausojimo. Toks tyčinis ar netyčinis ekologinis sąmoningumas gali būti tik sveikintinas – juk, kaip žinoma, panaudoti (dar kartą) daiktą yra geriau negu jį tiesiog išmesti.

Paskaitoje bus supažindinama su fryganų filosofija, fryganizmo praktikomis pasaulyje ir Lietuvoje. Parodysime prieš kelis metus sukurtą trumpametražį filmą apie fryganus „Skipping waste“ (anglų k.), o drąsiausius po paskaitos pakviesime praktiniam užsiėmimui – ieškoti maisto vietinių prekybos centrų konteineriuose. Iki pastarųjų teks paėjėti arba pavažiuoti viešuoju transportu. Todėl visi, pasiryžę praktikai, pasiruoškite maišų, pirštines, kuprinę, prožektorių (geriau „ciklopą“, dedamą ant galvos) ir pasipuoškite ne pačiais geriausiais drabužiais.

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija