b_332_200_16777215_00_images_iliustracijos_2015_vilnius_panoptizmas.jpg

Pirmojoje ciklo „Didysis brolis stebi jus“ dalyje žiūrėjome Radfordo filmą „1984“ (Nineteen Eighty-Four). Juostą Laisvajame universitete (LUNI) pristačiusi Aušra Kaziliūnaitė šį kartą pratęs „1984-ųjų“ temą. Aušra sekimo, stebėjimo, kontrolės, savikontrolės temas apmąstys pasitelkdama žiūrėtą filmą ir prancūzų filosofo Michaelio Foucault suformuotą panoptizmo sampratą.

Renginys Facebook'e

XVIII–XIX a. gyvenęs anglų filosofas ir teisininkas Jeremy Benthamas aprašė tobulo kalėjimo idėją. Šiame kalėjime kaliniai nematytų, kada prižiūrėtojas į juos žiūri, o kada ne, tad imtų elgtis taip tarsi būtų stebimi visada. XX a. Foucault atkreipia dėmesį į Benthamo aprašytą tobulo kalinimo utopiją, jam Panoptikonas nėra statinys, tai metafora idealų pavidalą įgavusios valdžios diagramai nusakyti.

Paskaitos metu bus plačiau pristatytos sąvokos Panoptikonas, panoptizmas, apmąstomas panoptizmo santykis su filme „1984“ matoma visuomene, bus aptartas kino bei televizijos, kaip medijos, santykis su panoptizmu, svarstomi klausimai: kas nutinka žmogui, kai jis nuolat jaučiasi stebimas? kaip tampama „savęs paties pavergimo principu“? kaip veikia visuomenę tokie filmai kaip „1984“?

Po paskaitos turėsime laiko temos aptarimui ir diskusijai.

Kas dar nematėte, galite pasižiūrėti Radfordo „1984“, tačiau paskaita bus pritaikyta ir filmo nemačiusiems – rodysime ištraukas.

Apie filmą
Daugelis yra skaitę ar bent girdėję apie George’o Orwelo distopinį romaną „1984“, kuriame vaizduojama totalitarinė ateities visuomenė. Sekimas ir priežiūra čia tapę neatskiriama kasdienybės dalimi. Šūkis „Didysis brolis stebi tave“ pradeda ir pabaigia kiekvieną šios visuomenės nario dieną. 1984 m. pasirodžiusiame filme „1984“ (Nineteen Eighty-Four), matome Teisybės ministerijos darbuotoją Vinstoną Smitą (vaidina John Hurt). Jis pagal Partijos poreikius perrašinėja istoriją. Čia negali būti nė mažiausios abejonės, nes už jas skaudžiai baudžiama. Vinstonas pradeda dvejoti tuo, kas kalama jam ir kitiems į galvas. Jis įsimyli kolegę Džiuljetą ir bando priešintis sistemai. Bet juos seka Minčių policija.

Filmo anonsas -

Apie lektorę
Aušra Kaziliūnaitė – rašytoja, žmogaus teisių aktyvistė, Vilniaus universiteto filosofijos katedros doktorantė. Aušra užsiima kino filosofijos tyrimais, taip pat domisi stebėjimo ir utopijų studijomis. Šiuo metu dirba prie disertacijos „Michelio Foucault panoptizmas ir antiutopiniai diskursai: žvilgsnio asimetrijos filosofiniai ir kinematografiniai aspektai“.

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija