Lyderystės ideologija – naujasis dvasingumas?

Po 1990-ųjų Lietuvoje vis dažniau pasigirsta skambių žodžių, tokių kaip „lyderystė“, „koučingas“ ar sparnuotų frazių – „asmeninis efektyvumas“, „sėkmingas žmogus“. Šios ir panašios sąvokos žymi sunkiai apibrėžiamą (tai ideologija, o gal dvasingumo forma?), platų fenomeną, kurio apraiškų galima aptikti daug kur: valstybiniuose universitetuose, verslo įmonėse ir dvasinio ugdymo įstaigomis besiskelbiančiose pseudorenginėse įmonėse.

Renginys Facebook'e

Ilgainiui daug kam iš mūsų šie ar panašūs terminai vis įkyriai primena, kad neatitinkame tam tikro šiuolaikinio žmogaus idealo. Būti sėkmingam – arba būti lyderiu, tai dažnai koreliuoja – tampa tarsi reikalavimu. Sėkmingas – dažnai dar ir „dvasiškai nušvitęs“. Jei ne lyderis, tai nevykėlis?.. Balandžio 6 d. 17.30 bare „Paviljonas“ Vilniuje vyks Laisvojo universiteto (LUNI) paskaita-diskusija apie lyderystę kaip dogmą.

***

KAS DALYVAUS?

Lektorius, pasiūlęs iškelti šią temą, – ALGIS FEDIAJEVAS (VU filosofijos doktorantas, muzikantas, dabar rengiantis antrąjį albumą, straipsnių apie muziką bei radijo laidos „Muzikinių klajoklių išpažintys“ autorius). Įvadinį pranešimą pristatys istorikas, Lietuvos Edukologijos universiteto istorijos fakulteto lektorius, DOMININKAS BURBA. Diskusijoje dalyvaus ir pasisakymus komentuos rašytoja, poetė, VU filosofijos fakulteto doktorantė, žmogaus teisių aktyvistė AUŠRA KAZILIŪNAITĖ. Moderuos LUNI koordinatorė Aira Leonidovna.

Siekdami išvengti vieno ar kelių lyderių-kalbėtojų, kviečiame ir atėjusius LUNI klausytojus / -as aktyviai įsitraukti į diskusiją.

 

DAUGIAU APIE PASKAITĄ:

Įprasta, kad sėkmingais žmonėmis laikomi verslininkai, kurie brangiuose seminaruose arba per populiarius žiniasklaidos kanalus mėgina atskleisti savo patirtį, sėkmės istoriją. Tai iš dalies pozityvus lyderystės aspektas, nes pasakojimai gali įkvėpti kitus. Kita vertus, sėkmingo žmogaus supratimas labai siauras.

Negatyvesnė lyderystės pusė pasirodo, kai žengiama dvasingumo link. „Dvasiniais mokytojais“ besivadinantieji aiškina, kaip per tam tikras praktikas pasiekti laimę ir kartu finansinę sėkmę bei galią kitų žmonių atžvilgiu. Dažniausiai teigiama, jog tos praktikos kilusios iš Rytų, konkrečiai – iš Indijos. Būtent šis lyderystės aspektas ir bus pagrindinis aptarimo objektas šioje LUNI paskaitoje.

Bus kalbama ir apie „dvasinio ugdymo“ struktūrų vidinius valdžios mechanizmus, tų struktūrų santykį su sekuliarios visuomenės samprata ir kapitalistine santvarka. Lektorius mėgins kritiškai pažiūrėti į dvasingumo ir lyderystės susiejimą, sieks parodyti prieštaravimus, kvies įsijungti į diskusiją, kurios, jo manymu, šia tema visuomenėje labai trūksta.

***

LUNI – KAS TAI?

Laisvasis universitetas (LUNI) – tai talentingi žmonės, žinios ir patirtis, kurias klausytojai gauna iš lektoriaus (-ės), įkvėpimas, kurį po paskaitos klausytojai (-os) skleidžia kitiems, prasmingas laikas, naujos svajonės, kritinis požiūris ir aktyvus dalyvavimas savo ir pasaulio gyvenime. Paskaitos visada nemokamos. LUNI klajoja po miesto viešąsias erdves ir gali užklupti jus bet kur. Registracijos nereikia.

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija