gyvunuteises.lt2009-2010 mokslo metais Laisvajame universitete (LUNI) rengiamas kursas „Gyvūnų teisės: teorija ir praktika“. Kursas susideda iš 4 užsiėmimų, kurie vyksta kartą per mėnesį.

Renginys facebook'e

 

1. „Dabartinė gyvūnų padėtis. Ar iš tiesų viskas yra taip, kaip atrodo?“ (lektorė Ugnė Marija Andrijauskaitė)

2. „6 požiūriai į gyvūnus: nuo Dekarto iki gyvūnų teisių“ (lektorius Linas Didvalis))

3. Gyvūnų teisės: mitybos įpročiai aplinkai (lektorė Ugnė Marija Andrijauskaitė)

4. „Veganiškas gyvenimo būdas“ (lektorius Linas Didvalis)

Kurso klausytojai bus supažindinami su gyvūnų teisių samprata iš teorinės ir iš praktinės pusės. Paskaitose lektoriai pristatys žinomų Vakarų mąstytojų požiūrį į žmonių elgesį su gyvūnais ir pateiks pagrindinius teorinius gyvūnų teisių filosofijos pagrindus. Taip pat bus kalbama apie dabartinio žmonių elgesio su gyvūnais problemas mitybos, aprangos, mokslo, pramogų srityse bei galimas alternatyvas, kurias kiekvienas gali rinktis savo kasdieniame gyvenime. Lankydami šį kursą sužinosite ir apie mitybos įpročių įtaką aplinkai – turbūt daugelis faktų, kuriuos išgirs klausytojai, sugriaus nemažą dalį įsitikinimų apie ekologiją ir ekologišką gyvenimo būdą.

Ketvirtasis (ir paskutinis) kurso užsiėmimas Vilniuje įvyks 2010 m. sausio 29-ąją, penktadienį, prekybos centre „Gedimino 9“, IV aukšte, „Vaikų kambaryje“. Lektorius Linas Didvalis – VDU studentas, gyvūnų teisių judėjimo aktyvistas, ekologijai bei žmogaus ir gyvūnų teisėms skirto blogo http://gyventisamoningai.lt/ bendraautorius – kalbės apie veganišką gyvenimo būdą.

  Linas Didvalis Linas Didvalis. Veganiškas gyvenimo būdas

Ar gyvūnų teisės yra tik teorinė idėja? Kokia jų praktinė išraiška ir kiek ji reali šiandieniniame pasaulyje? Apie tai bus kalbama paskutinėje paskaitų ciklo apie gyvūnų teises dalyje.

Gyvenant pasaulyje, kuriame su dideliu palaikymu kasmet dėl žmonių nužudoma daugiau nei 53 milijardai gyvūnų, gyvūnų teisių idėjos gali atrodyti nutolusios nuo realybės. Akivaizdu, jog gyvūnų naudojimas taip stipriai įaugęs į mūsų kultūrą, kad neretai lieka nepastebėtas ir neanalizuojamas. Aplink mus yra daugybė daiktų, kurių gamyboje buvo naudoti gyvūninės kilmės produktai, įprasta gyvūnus medžioti ar žvejoti, naudoti pramogoms ar bandymams. Nepaisant to, gyvūnų teisės nelieka vien teorine idėja ir yra daugybė būdų, kaip jos gali būti įgyvendinamos praktikoje. Plačiau apie tai išgirsite paskaitoje.

Veganiškas gyvenimo būdas

Veganai yra žmonės, kurie atsisako produktų/daiktų/paslaugų, pagamintų iš gyvūninės kilmės medžiagų ar sukurtų išnaudojant gyvūnus. Tačiau tokio apibrėžimo paprastai neužtenka, nes mūsų visuomenėje dar nėra supratimo apie tai, ką gi iš tiesų reiškia „gyvūninė kilmė“ bei „gyvūnų išnaudojimas“.

Gyvūninės kilmės produktai gali būti tokie, kurie yra pagaminti tiesiog iš gyvūno kūno (kaulų, raumenų, odos/kailio arba vilnos) arba iš medžiagų, kurias „gamina“ viena ar kita gyvūnų rūšis (pienas, kiaušiniai, medus, įvairios išskyros).

Gyvūnų išnaudojimas reiškia jų poreikių nepaisymą. Kiekviena gyva būtybė nori gyventi be skausmo, jai tinkamoje, natūralioje aplinkoje, be prievartos ir apribojimų. Šie poreikiai yra ignoruojami daugybėje sričių, pradedant medicininiais bandymais, moksliniais eksperimentais, baigiant cirkais, zoologijos sodais, filmavimo aikštelėmis ir net naminiais gyvūnėliais. Pirminiai ir antriniai gyvūninės kilmės produktai

Veganai siekia neremti visų verslų, kurie yra susiję su gyvūnų išnaudojimu. Savaime suprantama, kad neįmanoma visiškai išvengti visų dalykų, kurie yra gauti kitų gyvų būtybių kančios sąskaita, nes gyvūninės kilmės produktai naudojami daugelio mums įprastų daiktų gamyboje. Gyvūninės kilmės produktus galima bandyti skirstyti į pirminius ir antrinius.

  • Pirminiai – tai produktai, kurie yra specialiai gaminami masiniam vartojimui (mėsa, pienas, kiaušiniai, kailis, oda ir t.t.).
  • Antriniai – tai produktai, kurie „lieka“ pirminių gyvūninės kilmės produktų gamybos proceso metu (pavyzdžiui, įvairūs riebalai, naudojami kitose pramonės šakose, kaulai (iš kurių gaminama želatina), o taip pat ir tokie produktai, kurie yra gyvūninės kilmės, tačiau jie tėra naudojami kažkokio daikto gamybos procese arba sudaro labai labai mažą galutinio produkto dalį (pavyzdžiui, knyga gali būti suklijuota neveganiškais, t.y. gyvūninės kilmės ingredientų turinčiais, klijais).

Veganai stengiasi maksimaliai pagal savo galimybes ir žinias vengti gyvūninės kilmės produktų. Kai kalbama apie mitybą nesusiduriama su didelėmis problemomis, tereikia turėti gyvūninės kilmės maisto priedų sąrašą. Kai pradedama kalbėti apie antrinių gyvūninės kilmės produktų vartojimą, iškyla daug klausimų ir čia paprastai viskas priklauso nuo kiekvieno žmogaus asmeninio nusiteikimo, užsispyrimo ir žinių. Vieni gali uoliai domėtis kiekvieno produkto gamintojais bei gaminimo būdu, o kiti – paprasčiausiai numoja į tuos dalykus ranka – „juk vis vien visko nesužiūrėsi“.

Pagrindinis veganų tikslas yra mažinti pirminių gyvūninės kilmės produktų, tokių kaip mėsa, pienas ir kiaušiniai vartojimą. Sumažėjus šių produktų paklausai, antriniams gyvūninės kilmės produktams būtų ieškoma alternatyvų.

Šiuo metu gyventi visiškai veganiškai yra praktiškai neįmanoma – mūsų aplinka kimšte prikimšta daiktų, kuriuos gaminant buvo naudojamos pirminės arba antrinės gyvūninės kilmės medžiagos. Neodiniai batai ir veganiškų receptų knygos gali būti suklijuotos neveganiškais klijais. Automobilių ir dviračių padangų sudėtyje yra stearino rūgšties, kuri gali būti gyvūninės kilmės. Vardinti galima be galo.

Gyvūninės kilmės produktų naudojimą galima sustabdyti vieninteliu būdu – kuo daugiau žmonių turi rinktis veganišką gyvenimo būdą. Svarbiausia yra stengtis neremti tiesioginių gyvūnų žudymo ir išnaudojimo pramonių. O tai, iki kokio lygio kiekvienas veganas sugebės išvengti antrinės gyvūninės kilmės produktų - kiekvieno asmeninis iššūkis.

Nuorodos:

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija