The_source_1999Gegužės 6 d, ketvirtadienį, 18:00 val., kavinėje „Pas Erlicką“ (Maironio g. 1, Vilniuje) Laisvasis universitetas rengia diskusiją apie bytnikus – legendinę „sudaužytąją kartą” („beat generation”). Pokalbiai bus iliustruojami raritetinio 1999 m. Chucko Workmano dokumentinio filmo „Šaltinis” („The Source”) fragmentais. Diskusiją moderuos ir filmą pristatys Jurijaus Urso filosofinio ratelio atstovas Vsevolodas, šiuo metu besimokantis Europos universitete Vilniuje. Moderatorius kalba angliškai ir rusiškai. Firmas bus rodomas originalo (anglų) kalba. 

Renginys facebook'e

Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad XX a. 6-ajame dešimtmetyje susiformavęs bytnikų („sudaužytosios kartos”, angl. „beat generation”) judėjimas, kovojęs už kūrybinės, socialinės ir erotinės saviraiškos laisvę, iš esmės pralaimėjo. Tačiau jo reikšmė ir svarba paaiškėjo kiek vėliau, kai bytnikų judėjimas peraugo į kontrkultūrinius hipių ir pankų sąjūdžius.

Minint J. Kerouaco knygos „Kelyje” 25-ąsiais metines, vienas aktyviausių bytnikų kartos atsovas W. Burroughsas pareiškė: „Sudaužytoji karta tapo visuotine literatūrine, kultūrine ir socialine manifestacija, daug didesne už visą politiką. Būdama gyva, sudaužytoji karta patyrė visavertę asmeninę vidinę laisvę, o mirdama ji padarė milžinišką įtaką aplinkiniam pasauliui. Korservatyvūs Amerikos intelektualai bytnikų judėjime įžvelgė rimtą grėsmę gerokai anksčiau, nei tą suprato patys bytnikų rašytojai. Konservatorių manymu, ši grėsmė buvo kur kas didesnė nei komunistų keliamas pavojus. Susvetimėjimas, nepakantumas ir neviltis visuomenėje vyravo jau iki bytnikų ir tik laukė, kol Kerouacas parodys KELIĄ...” (Сolorado Seminar; 1982)

Filmas „The Source”, dažnai rodomas „Bytnikų muziejuje” („The beat Museum”) San Franciske, bene geriausiai iš visų reprezentuoja Amerikoje užgimusios „sudaužytosios kartos” idėjas bei siekius. Visas filmas – tai įdomi ir netikėta ekskursija į maištinguosius bytnikų laikus, iliustruota daugybe faktų ir amžininkų pasakojimų. Kerouaco kūrinius skaito J. Deppas, o W. Burroughsoo – D. Hopperis. Filme pasirodo daugybė kontrkultūros aktyvistų – Kenas Kesey’is, Jerry’is Garcia, Bobas Dylanas, Allenas Ginsbergas, Timothy Leary’is, Gary Snyderis, Normanas Maileris, Abby Hoffmanas ir kt.

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija