Ballard_Avarija_-_virselisLapkričio 24 d., trečiadienį, 18:00 val., bare „Misterija“ (Totorių g. 18, Vilnius), rengiamas J. G. Ballardo knygos „Avarija“ pristatymas. Pristatyme dalyvaus „Kitų knygų“ leidėjas Gediminas Baranauskas, knygos vertėjas Marius Burokas, psichologė-psichoterapeutė Genovaitė Bončkutė ir publicistas, Sekso partijos ideologas Karolis Klimka. Renginyje bus rodomi Harley Coklisso filmo „Crash!“ (1971), Davido Cronenbergo filmo „Crash“ (1996) ir J. G. Ballardo interviu fragmentai.

Renginys facebook'e

Prieš knygos pristatymą bus surengta meninė akcija „Nestabdyk orgazmo!“. Jauna porelė valandą važinėsis po Vilnių atviru kabrioletu ir ant jo galinės sėdynės mėgins įsijausti į J. G. Ballardo knygoje aprašomus seksualinius potyrius. Pasivažinėjimas prasidės tą pačią dieną, 17:00 val., automobilių stovėjimo aikštelėje prie Vilniaus Katedros bokšto. 18:00 val. automobilis privažiuos prie „Misterijos“ baro, Totorių g. 18. Organizatoriai užtikrina, kad per akciją nenukentės nė vienas automobilis, o jos dalyviai liks sveiki ir gyvi, tik truputėlį uždusę ir įraudę.

Jameso G. Ballardo romanas „Avarija“ („Crash“, 1973) primena košmarišką seksualinę viziją. Romano herojai – grupelė visuomenės atstumtųjų – lytinį pasitenkinimą patiria tik per automobilių avarijas. „Romane sąmoningai vaizduoju tvirtą ryšį tarp seksualumo ir automobilių avarijų. Žinome, kad vairavimas sužadina įvairius agresiją bei konkuravimą skatinančius pojūčius. Jauni žmonės privalo suvaldyti ne tik automobilį, bet ir kunkuliuojančias savo emocijas. Automobilio vairavimas iškelia į paviršių visas mūsų pasąmonės fantazijas apie transcendenciją ir mirtį. Manau, kad dėl šių priežasčių XX amžiaus žmonių psichikoje automobilis užima ypatingą vietą. Tačiau visa tai vyksta tik vaizduotėje. Seksualiai jaudina automobilio avarijos idėja, o ne pati avarija.“, – sako autorius.

Preciziškai tyrinėdamas veikėjų psichologines būsenas, kurias įprasta vadinti „patologijomis“ ar „iškrypimais“, J. G. Ballardas kartu tiria ir šiuolaikinį žmogų, užspeistą atšiauriose ir slegiančiose gelžbetoninio miesto džiunglėse. Apie šią knygą autorius kalba kaip apie perspėjimą žmonijai, pasidavusiai smurto, sekso ir žvaigždžių kultui: „Avarija“ yra atviras iššūkis įsitikinimams, kad mes apskritai nemėgstame jokio smurto, o ypač seksualinio. Esu tikras, kad žmogiškųjų būtybių vaizduotė daug tamsesnė ir niūresnė, negu mums atrodo. Esame valdomi sveiko proto ir savanaudiškumo, tačiau tik tada, kai mums tai patogu, o likusį laiką mieliau leidžiame linksminami filmų, romanų ir komiksų, skleidžiančių pasibaisėtiną žiaurumą bei smurtą“.

J. G. Ballardui pasiūlius „Avarijos“ rankraštį leidykloms, vienas Amerikos leidėjas parašė: „Šiam autoriui nebepadės jokie psichiatrai. Nepublikuoti!”. Vis dėlto knyga buvo išleista, o 1996-aisiais garsus Kanados režisierius Davidas Cronenbergas pagal ją sukūrė ne mažiau šokiruojančią to paties pavadinimo juostą.

{dmotion}x3sdhx{/dmotion}

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija