BAUSTI_NEGALIMA_TOLERUOTIGruodžio 8 d., trečiadienį, 18:00 val., Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į viešą diskusiją „Už Holokausto neigimą – bausti negalima toleruoti?“. Joje bus aptariamas Lietuvos viešojoje erdvėje neseniai įvykęs precedentas, per kurį istorinėmis temomis rašantis žmogus buvo atleistas iš valstybinės tarnybos už įtarimus Holokausto neigimu. LUNI kviečia išsakyti įvairias nuomones, todėl į diskusiją pakvietė publicistą, leidinio „Balsas.lt savaitė“ vyr. redaktorių Arūną Brazauską; filosofą, NK95 narį Algį Davidavičių ir teisininką, M. Romerio universiteto profesorių Justiną Žilinską.

Renginys facebook'e

Lapkričio pabaigoje kilusi spontaniška Lietuvos blogerių ir visuomenės veikėjų reakcija į „Veido“ žurnale paviešintą Petro Stankero tekstą greitai paskendo tarptautinio skandalo verpete. P. Stankero pastraipa, dėl kurios kilo triukšmas, skambėjo taip: „Svarbu ir tai, kad Niurnbergo procese teisinį pagrindą įgavo legenda apie 6 mln. neva nužudytų žydų, nors iš tiesų teismas neturėjo ne vieno A. Hitlerio pasirašyto dokumento apie žydų naikinimą (šio dokumento, jeigu jis egzistavo, iki šių dienų niekas nerado, nors pažadėta net milijono dolerių premija).“

„Veido“ redakcija atsiribojo nuo P. Stankero teiginių. Paaiškėjus, kad autorius tuo metu buvo valstybės tarnautojas, į VRM (jo tuometinę darbovietę) kreipėsi septynių Europos valstybių ambasadoriai. Netrukus P. Stankeras buvo atleistas iš valstybės tarnybos, o prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Šis precedentas sukėlė nevienareikšmę viešosios nuomonės reakciją. Žiniasklaidoje pasirodė nemažai P. Stankero nuomonę kritikuojančių ir ją palaikančių straipsnių. Ypač pasipiktino vietiniai nacionalistai, palaikyti autorių puolė ir Vengrijos ultradešinieji.

Po skandalo praslinko dvi savaitės, tačiau daug klausimų liko neatsakyta. Ar buvo apgintas genocido aukų atminimas, ar nutildyta laisva diskusija? Kas toks P. Stankeras – slaptas Hitlerio gerbėjas ar manipuliacijos auka? Ar redakcija pasielgė atsakingai? Ar buvo pasirinktos adekvačios priemonės? Kam šis skandalas pasitarnavo?

LUNI kviečia į diskusiją visus, turinčius ką pasakyti. Bus toleruojamos visos nuomonės.

davidavicius_zilinskas_brazauskas

 

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija