Klaus Richter

Klausas Richteris 2000-2007 m. studijavo istoriją ir filologiją Alberto Didžiojo universitete (Kelnas) ir Vytauto Didžiojo universitete (Kaunas). Dabar yra doktorantas ir tyrimų asistentas Berlyno Technikos universiteto (TU) Antisemitizmo tyrimų centre (Zentrum für Antisemitismusforschung), tyrimų grupės „Antisemitizmas Europoje (1879-1914)” narys. Tyrimo sritys – nacionaliniai kontekstai, kultūriniai mainai ir Europos lyginamoji istorija.

Užsiėmimas „Tautinio antisemitizmo formavimasis Lietuvoje (1883-1914)" vyks gruodžio 15 d., antradienį, 18: val., klube „Satta", Vilniaus g. 16 (greta „Lietuvos ryto" redakcijos).

 

Tautinio antisemitizmo formavimasis Lietuvoje (1883-1914)

Kai XIX a. devintajame dešimtmetyje (po caro Aleksandro II nužudymo) pietų Rusijoje iškilo antisemitizmo banga, o 1905-1906 m. jis apėmė ir visas Rusijos vakarines gubernijas, šiandieninės Lietuvos teritorija vis dar buvo santykinai rami vieta žydams gyventi. Tai leido šaltojo karo periodo ir dešimtojo dešimtmečio istorikams įrodinėti, kad Lietuvoje tarp žydų ir gyventojų daugumos klestėjo harmoningi santykiai. Tačiau atkreipę dėmesį į to meto viešąjį diskursą, susidarysime visiškai kitokį lietuvių ir žydų santykių vaizdą. Lietuvos tautinis judėjimas vargu ar kada nors griebėsi ar inicijavo smurtą prieš žydus, tačiau jų argumentus ir Lietuvos ateities vaizdinius labai įtakojo antisemitizmas.

Paskaitoje bus siekiama atsakyti į keturis klausimus:

  • Pirmiausia bus svarbu suprasti, kokie antisemitiniai vaizdiniai buvo naudojami nacionalistinėje semantikoje.
  • Vėliau, remdamiesi regioniniais skirtumais ir tautų sugyvenimo aspektais, atkreipsime dėmesį į antisemitizmo vaidmenį lietuviškame nacionalizme. Lietuvoje vėluojant urbanizacijai, ypatinga svarbūs tampa skirtumai tarp kaimo ir miesto antisemitizmo.
  • Trečia, bus kalbama apie lietuviško antisemitizmo plėtrą ir jos priežastinius ryšius su ekonomine, politine ir socialine plėtra.
  • Ir pagaliau ketvirtas klausimas – koks buvo tokio „tautinio antisemitizmo” poveikis integracijai ir kaip jis veikė gyventojus

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija