Krawczyk PrzychodzkiSkandalingai savo duris atvėręs Laisvasis universitetas, kuomet jo atidarymo dieną į paskaitą įsiveržę du jaunuoliai apipylė susirinkusiuosius išmatomis, veiklos nenutraukė ir toliau į neformalius susitikimus kviečia visus besidominčiuosius.

Spalio 23 d. Laisvajame universitete svečiavosi du lektoriai iš Lenkijos. Tai alternatyvios spaudos ir literatūros leidėjas, žurnalo „Inny Swiat" („Kitoks pasaulis") vyr. redaktorius Januszas „Krawat" Krawczykas bei filosofas, rašytojas, vertėjas, vienas iš Ekologinės partijos Lenkijoje įkūrėjų Lechas „Lele" Przychodzkis.

Januszas „Krawat" Krawczykas papasakojo apie turtingą nepriklausomos lenkų spaudos istoriją ir dabartį. Per pastarruosius 100 metų Lenkijoje ir emigracijoje gyvavo daugybė įvairių pilietinių judėjimų - „Laisvė", „Internacionalas", Lenkijos sindikalistų sąjunga, Liaudies išsilaisvinimo frontas, - kurie, nepriklausomai nuo politinės situacijos, platino savo leidinius, tuo įrodydami nuolatinį kritinės minties egzistavimą visuomenėje. Įdomus faktas, kad Poznanėje daugelį metų veikia „Anarchistinė biblioteka", kurios būstinė yra „Rozbrat" skvote. Tai didžiausia tokio tipo biblioteka Lenkijoje, savo archyvuose turinti turtingą lenkų ir užsienio anarchistinių zinų, leidinių, knygų bei brošiūrų kolekciją, be to, pakankamai neblogą antikomunistinės opozicijos leidinių rinkinį.

Lektorius papasakojo ir apie jo paties vadovaujamą leidinį „Inny Swiat", šiais metais išėjusį iš pogrindžio, dabar oficialiai platinamą ir siekiantį daryti didesnę įtaką visuomenei. Januszas „Krawat" Krawczykas surengė ir nedidelę Lenkijoje leidžiamų alternatyvių spaudinių - zinų, žurnalų, knygų, laikraščių - parodą bei patarė, kaip šiandien sukurti ir išleisti žurnalą, ziną ar laikraštį.

Buvęs aktyvus „žaliasis" Lechas „Lele" Przychodzkis kalbėjo apie ekologinę padėtį Lenkijoje ir anglių kasėjų problemas Valbžycho anglies baseine. Po baseino uždarymo regione išaugo alkoholizmas, nedarbas, nusikalstamumas ir nepriteklius. Žmonės, nenorėdami pirkti brangių anglių iš valstybės, ėmė savavališkai jas kasti patys. Iki 2004 metų antiglobalistų protestų, kuriuose dalyvavo ir nelegalių kalnakasių delegacijos, valdžiai pavyko įtakoti vietinę žiniasklaidą, todėl šios problemos nebuvo diskutuojamos spaudoje. Po protesto akcijų tarptautinė visuomenė sužinojo apie problemą, tiekta pagalba iš viso pasaulio - siųsti vaisiai, konservai, etc. Tačiau valstybė ėmėsi represijų: angliakasiai nuolat tampomi po teismus, kai kurie iš „vargo šulinių kasėjų" turi po keliasdešimt baudžiamųjų bylų.

Taigi Lechas „Lele" Przychodzkis savo gyvenimo pavyzdžiu pademonstravo, kaip daugelis posovietinių Lenkijos aktyvistų, iš pradžių kovoję už ekologiją, gana greitai persimetė į kovą prieš skurdą ir išnaudojimą.

Abiejų lektorių paskaitos vyko spalio 23 d. (ketvirtadienį) 18 val., galerijoje „Kairė-dešinė" (Latako g. 3, Vilnius).

krawat luni

Januszas „Krawat" Krawczykas

lele luni

Lechas „Lele" Przychodzkis

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija