b_850_315_16777215_00_images_iliustracijos_2014_vilnius_istorine_atmintis.jpg

Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia žiūrėti ir aptarti skandalingą Lenkijos režisieriaus Wladyslawo Pasikowskio istorinį trilerį „Po pjūties“ („Poklosie“, 2012), drąsiai prabylantį apie žydų žudynes, kurias vykdė patys lenkai. Peržiūra vyks balandžio 2 d., trečiadienį, 18:30 val. baro „Misterija“ II a. salėje, Totorių g. 18, Vilniuje. Filmas dubliuotas rusų kalba su angliškais subtitrais.

Renginys Facebook'e

„Solidarumo“ laikų emigrantas Francišekas Kalina, sužinojęs, kad jo jaunėlis brolis Juzefas konfliktuoja su kaimynais, po 20-ties metų grįžta iš Čikagos į gimtąjį miestelį. Susitikę po ilgo išsiskyrimo broliai sunkiai randa tarpusavio kalbą, bet nusprendžia drauge išsiaiškinti įvykius, susijusius su jų miestelyje gyvenusia žydų bendruomene. Iki šių dienų išlikę žydų antkapiai įžiebia agresiją tarp brolių ir kaimo žmonių, o noras įminti istorinių įvykių paslaptis pasuka jų likimą tragiška linkme...

W. Pasikowskio filmas kalba apie kaltės jausmą, kuris ne vienus metus buvo stumiamas iš atminties, neigiamas, slepiamas. Tai atviras ir jausmingas pasakojimas apie bjaurią ksenofobiją, kuri iki šių dienų išliko ne tik Lenkijos (Lietuvos) provincijos, bet ir didmiesčių gyventojų sąmonėje.

Firmas paremtas tikrais įvykiais, įvykusiais 1941 m. Rytų Lenkijos miestelyje Jedbavnėje. Tų metų liepą paprasti miestelio gyventojai katalikai, kelis šimtmečius gyvenę žydų kaimynystėje, savo valia ir iniciatyva išžudė kaimynus ir užgrobė jų turtą. Šie įvykiai buvo aprašyti Amerikoje gyvenančio lenkų istoriko Jano Tomaszo Grosso knygoje „Kaimynai“ („Sąsiedzi“, 2000).

Filmas sukėlė audringą reakciją Lenkijos žiniasklaidoje, kurioje (kaip ir Lietuvos) vyrauja nuomonė, kad dėl Holokausto kalti tik naciai, o ne vietiniai gyventojai. Dešinieji politikai apkaltino filmo kūrėjus „antilenkiškumu“. Buvęs šalies ministras pirmininkas Jaroslawas Kaczynskis, kurio valdymo metais (2006-2010) filmas nebuvo finansuojamas, pareiškė, kad filmo nematė ir nežiūrės, nes jame atkurti įvykiai yra „melas“.

Filmo anonsas:

{youtube}_jYLGogjG6g{/youtube}

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija