Vytautas Juodis. Antrojo pasaulinio karo istoriją rašė pralaimėjusieji?

2015 m. sausio 29 d., ketvirtadienį, 18:00 val. Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į susitikimą su istorija ir politine ekonomika besidominčiu VU alumnu Vytautu Juodžiu. Diskusijos tema: „Antrojo pasaulinio karo istoriją rašė pralaimėjusieji?“. Renginys vyks Venclovų namuose, Pamėnkalnio g. 34, Vilniuje.

Renginys Facebook'e

Šiemet sukanka 70 metų nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Informacijos apie šį didžiausią visų laikų karinį konfliktą yra daugiau ir ji prieinama lengviau, negu bet kada praeityje – tiek internete, tiek knygose. Tyrinėtojų darbą labai palengvino ir tai, kad 1990-aisiais buvo atverti Sovietų Sąjungos karo archyvai, leidę istorikams naujai pažvelgti į daugelį nusistovėjusių teorijų ir praplėsti žinias apie Rytų frontą, iki tol paremtas beveik vien vokiškais šaltiniais.

Tačiau nepaisant to, politikai bei žurnalistai šiandien noriai platina diskredituotus mitus, o pagyrūniški vokiečių karininkų memuarai skaitomi mieliau, negu objektyvūs istoriniai darbai. Po Sovietų Sąjungos žlugimo viešojoje erdvėje pamažu įsigalėjo nacistinės Vokietijos romantizavimas. Tokiu romantizavimu įtikėję asmenys jų pasaulėžiūros neatitinkančius faktus mėgsta nuslėpti fraze „Istoriją rašė nugalėtojai“ (suprask – ji perrašyta taip, kad būtų palanki nugalėtojams), kartu atlikdami priešingą veiksmą – ją perrašydami pralaimėjusių naudai.

Diskusijos metu kalbėsime apie Antrojo pasaulinio karo mitus ir jų atsiradimo priežastis. Ar tikrai nacių mokslininkai pirmavo pasaulyje savo pasiekimais, o nacistinės Vokietijos ginkluotei ir generolams nebuvo lygių? Ar sąjungininkų pergalės buvo iškovotos tik užvertus elitinius vokiečių karius savo lavonais? Ar tikrai visą kaltę už nacių nesėkmes frontuose galima suversti Hitleriui? Kodėl istorijos rašymo darbas buvo paliktas buvusiems naciams ir kodėl mes jais tikime?

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija