diy_pinholeSpalio 25 d., pirmadienį, 18:00 val., „Artotekos“ kūrybinėse dirbtuvėse (Strazdelio g. 1, Vilniuje) vyks praktinis Laisvojo universiteto (LUNI) seminaras, skirtas tiems, kurie norėtų išmokti patys pasigaminti mėgejų ir profesionalų taip mėgiamą „pinhole” fotoaparatą. Seminarą ves fotografė Aistė Kisarauskaitė. Atsineškite bet kokią šviesai nepralaidžią dėžutę, žirkles, juodos lipnios juostos ir norą pasinerti į šios beprotiškos fotografijos nuotykį.

Renginys facebook'e

Skaitmeninių vaizdų eros laikmečiu, kai per sekundę pasaulyje nufotografuojama begalė kadrų, „pinhole” fotografija vėl tampa įdomi, o gal net madinga. Savo unikalumu, prognozuojamu atsitiktinumu, savotišku piešiniu ji mus grąžina prie pačios fotografijos ištakų. „Pinhole” aparatus mėgėjai gamina iš cigarų ar degtukų dėžučių, lagaminų, batų, trumpai tariant – iš bet kokių šviesai nepralaidžių daiktų, kuriuos galima lengvai atidaryti kaip dėžutę ir ten patalpinti juostą ar fotopopierių. Kai kurie žaidžia su savo veidrodiniais aparatais - vietoje ojektyvo naudoja dangtelį su vos kelių dešimtųjų ar netgi šimtųjų milimetro dalių skylute.

„Pinhole” kamera, kitaip vadinama „camera obscura”, buvo žinoma jau daugiau nei prieš 2400 metų, Pirmasis šią seniausią vaizdo fiksavomo priemonę 1485 metais aprašė Leonardas da Vinčis. „Camera obscura” (lot. tamsus kambarys, taip pat – pinhole) – tai optinis įrenginys, naudotas dailininkų piešiniui ar eskizui perkelti. Tai nelaidi šviesai dėžutė ar patalpa, kurios vienoje sienoje yra nedidelė skylutė. Per pakankamai mažą skylutę įeinantis šviesos spindulys krenta ant kitos sienos, sukurdamas apverstą išorinio pasaulio projekciją. Tokiu būdu gaunamą vaizdą dailininkai perkopijuodavo ant popieriaus. „Pinhole” fotoaparate priešpriešinė sienelė turi jautrų šviesai paviršių – fotopopierių ar fotojuostą, ant kurių ir gaunama fotografija. Pirmoji „pinhole” fotografija pasaulį išvydo 1850 metais, tačiau savo populiarumo šis fotografijos būdas susilaukė tik XIX amžiaus pabaigoje.

Šiuo metu tai tam tikras dialogo būdas tarp šiuolaikinio meno, dabarties ir istorijos. Arba tai vienas paprasčiausių būdų pasigaminti fotoaparatą, tokį, kurį nusibodus gali ramia širdimi išmesti, pasidaryti naują, laikiną, o gal vėl paversti dėžute sagoms ar auskarams. Taigi pažaiskime fotoaparato gamybą.

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija